Logoyu Buraya Ekleyin
Skip Navigation Links
   
AÇIKLAMA
Batı Trakya Türk Azınlığı'na basın yoluyla hizmet eden, iki önemli gazete olan Gündem ve Millet Gazeteleri'ne yönelik olarak verilen tazminat cezasının basının özgür olma ilkesini ihlâl etmeye yönelik bir uygulama olduğunu düşünüyorum.
Azınlıkla ilgili yapılan bir çok haberler konusunda sessiz kalınırken, maddî imkânları sınırlı olan ve sadece Batı Trakya Türk Azınlığı'na hitap eden bu gazetelerimize yüksek miktarda verilen tazminat cezası düşündürücüdür. Son yıllarda bir azınlık okulunda görevli olan Hara Nikopulu ile ilgili yapılan bir habere açılan dava sonucu verilen tazminat cezasını basın kuruluşlarına haber yapma konusunda basın özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulama, aynı zamanda Batı Trakya Türk Azınlığı'nın bilgi edinme ve haber alma özgürlüğüne konmuş bir ipotek olduğunu ifade etmek istiyorum.
Bu vesile ile Gündem ve Millet Gazeteleri'nin başlatmış olduğu Azınlık Basınına Özgürlük kampanyasını destekliyor, tazminat cezasının bu basın kuruluşlarımıza yapılmış bir haksızlık olduğunu kamuoyu ile paylaşıyorum.
                                                                                                   Gümülcine S. Müftüsü
                                                                                                                          İbrahim ŞERİF
Bu haber 1231 defa görüntülenmiştir.
[Geri Dön]
Skip Navigation Links
Şu an 30 kişi online