20 Mayıs Pazartesi
/ Etkinlikler / Aşure Etkinlikleri / V. Geleneksel Aşure Etkinliği
14 Aralık 2011

V. Geleneksel Aşure Etkinliği


Gümülcine S. Müftülüğü Bayan İrşad Ekibi tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen aşure günü etkinliğinin beşincisi bu yıl 14 Aralık 2011 Çarşamba günü Chris&Eve Hotel'inde gerçekleşti.

Katılımcılara T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınlarından olan Peygamberimizin Dilinden Dualar ve Kırk Hadiste Merhamet adlı küçük kitapçıklar dağıtıldı.

Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı programa İstanbul Müftü Yardımcısı Kadriye Avcı Erdemli, Vaize ve Kur'an Kursu Öğreticilerinden Uğur Betül Öztürk ve Nebahat Yalçın katıldılar.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç, T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu F. Berrin Okur, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif, Gümülcine Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet, İskeçe Müftü Yardımcısı Fatma İmam, Vaaz ve İrşad Ekibi Başkanı Eşi Füsun B.Şerifoğlu, B.T.M.M.M.M. Cemiyeti Başkanı Eşi Refiye Çavuşoğlu, B.T.A.Y.T.D. Başkanı Eşi Duygu Mustafa, B.T.A.Y.T.D. Kadınlar Kolu Başkanı Op. Dr. Necla Çavuş, Eşitliğe İlk Adım Listesi Başkanı Sibel Mustafaoğlu, D.E.B. Partisi Başkanı Eşi Yıldız Ali Çavuş, Gümülcine Türk Gençler Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Elmas Hüsemoğlu, P.E.K.E.M. Müdürü Pervin Hayrullah, Gümülcine Belediye Başkan Yardımcısı Eşi Faize Molla İsa, İskeçe Türk Birliği Kadınlar Kolu Başkanı Tülin Hacıibram katıldı.

Sunuculuğunu Bayan İrşad Ekibi Başkanı Cahide Haseki'nin yaptığı program Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif'in açılış konuşması ile başladı. Müftü İbrahim Şerif öncelikle etkinliğe katılan tüm bayanların hicri yılını, muharrem ayını ve aşure gününü kutladı. Konuşmasının devamında "Toplumların ve milletlerin devamlılığını sağlayan din, dil, tarih bilinci, gelenek, görenek ve adetlerdir. Her toplumda ve her millette yukarıdaki öğelerden meydana gelen bir yaşam ve davranış biçimi vardır. Bu yaşam ve davranış biçimine kültür denir. Kendi kültürünü gelecek nesillere aktaramayan milletler de zaman içinde yok olmaya mahkûmdurlar.

Bizler, Azınlığımızın birlik ve beraberliğini pekiştiren, geleneklerimizi yaşayıp gelecek nesillere aktarmamıza sebep olan her türlü etkinliği desteklediğimizi bildirirken bilhassa Batı Trakya Müslüman Türk Kadını'na hizmet etmeyi kendilerine şiar edinen bayan vaizlerimize bu etkinlikte başrol oynadıklarından dolayı teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu akşam da bizzat buraya gelerek bizleri desteklediğiniz için sizlere teker teker teşekkür ediyor, muharrem ayının, aşûre gününün, hicrî yılın Batı Trakya'mıza, milletimize, İslâm Âlemi'ne ve bütün insanlığa hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ediyorum." dedi.

Devamında T.C. Gümülcine Başkonsolosu Mustafa Sarnıç kısa bir selamlama konuşması yaptı. Mustafa Sarnıç etkinliği düzenleyen ve etkinliğe katılan herkesi tebrik edip teşekkür etti. Sarnıç konuşmasının devamında "Saygıdeğer misafirler, Gümülcine Müftümüze bizleri böyle anlamlı bir etkinliğe davet etmiş olmasından ötürü teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Biraz önce kendileri ifade ettiler bu yıl beşincisi düzenleniyor. Dolayısıyla ben de bu yıl üçüncü kez aşure etkinliklerine düzenli olarak katılıyorum. Hepsi birbirinden güzeldi. Katılım her zaman olduğu gibi oldukça coşkuluydu. Böylesine mümtaz bir topluluğa hitap etmekten kıvanç duyuyorum. Ayrıca bu akşam bizi şereflendiren İstanbul Müftü Yardımcımız Kadriye Hanım'a ve yardımcılarına buraya gelme zahmetinde bulundukları için sizler adına teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Ben biraz önce Atina'dan geldim. Yeni Atina Büyükelçimiz Sayın Kerim Uras'a bir nezaket ziyaretinde bulundum. Bu akşam bu etkinliğe katılacağımı söyleyince kendileri de bana sizlere selam ve sevgilerini iletmemi söyledi. Ben de O'nun adına sevgi ve selamlarını iletiyorum.

Aşure günü, Müslüman Türk geleneğinde önemli bir gündür. Çok güçlü Türk ve İslâm geleneğidir. Burada da yaşatılması son derece önemlidir. Ben gerçekten bu konuda gösterdikleri hassasiyetten dolayı müftülüğümüzü tebrik ediyorum. Zira sizler kültürünüzü yaşattığınız ölçüde gelecek nesillere güçlü bir miras bırakabilirsiniz. Bu konudaki kararlılığınız, azminiz hakikaten her türlü takdirin üzerindedir. Sayın Müftümüzü gerçekten takdir ediyorum. Bu çabaları her geçen gün semeresini vermektedir ve her yıl bu etkinlik büyük bir başarıyla düzenlenmektedir." dedi.

Akabinde Uğur Betül Öztürk ve Nebahat Yalçın okudukları Kur'an-ı Kerim ve seslendirdikleri birbirinden güzel ilahiler ile dinleyicileri mest ettiler.

İstanbul Müftü Yardımcısı Kadriye Avcı Erdemli "İslâm Kültürü'nde Muharrem Ayı ve Aşure Günü'nün Önemi" isimli konuşma yaptı.

Program yapılan dua ile son buldu.

Fotoğraflar


E. Marinaki 10 69200 Komotini / Greece

Arama
 
Sitemizde
  • Şu an 2 kişi online