20 Mayıs Pazartesi
/ Etkinlikler / Aşure Etkinlikleri / VI. Geleneksel Aşure Etkinliği
12 Aralık 2012

VI. Geleneksel Aşure Etkinliği


Gümülcine S. Müftülüğü Bayan İrşad Ekibi tarafından geleneksel hale gelen aşûre etkinliğinin altıncısı, bu yıl da 12 Aralık 2012 Çarşamba günü Chris&Eve Hotel'inde gerçekleşti.

Katılımcılara Satıköy Yetişkin Bayanlar Kur'an Kursu Öğrencileri tarafından hazırlanan aşûreler ikram edildi.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu O. İlhan Şener, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif, D.E.B. Partisi Başkanı Mustafa Ali Çavuş, Batı Trakya M.M.M.M. Cemiyeti Başkanı Asım Çavuşoğlu, İskeçe Müftü Yardımcısı Ahmet Hraloğlu, müftülüğümüzün davetlisi olarak İpsala Müftüsü İsmail Geyim, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve 2000'in üzerinde bayan katıldı. Ayrıca programa katılamayan T.C. Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Rodop Milletvekili Ahmet Hacıosman, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Edirne Valisi Hasan Duruer, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Burhanettin Hakgüder tebrik mesajı gönderdiler.

Bu yılki etkinliğe Türkiye'den Ankara Çankaya Vaizi Sedide Akbulut, İstanbul Bahçelievler Kur'an Kursu Öğreticisi ve 2010 Yılı Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Birincisi Ayşe Elif Apuhan katıldılar.

Bayan İrşad Ekibi Başkanı Cahide Haseki'nin sunumunu gerçekleştirdiği program, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif'in açılış konuşması ile başladı. Müftü İbrahim Şerif konuşmasına herkesin hicrî yılını, muharrem ayını ve aşûre günlerini kutlayarak başladı. Ayrıca etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmasının devamında "Bizler bu akşam, dinimizden ve geleneklerimizden kaynaklanan aşûre etkinliğini anlamak, tarihin derinliklerinden gelen aşûre olayını bir kere daha anlatmak, hatırlamak ve gelecek nesillere aktarmak için toplanmış bulunuyoruz.

Bizler, atalarımızdan aldığımız birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bu gibi etkinlikleri her zaman yaşamaya ve yaşatmaya çaba harcamaktayız.

Asırlardan beri, Batı Trakya'mızda yaşattığımız aşûre geleneğini bilinçli, şuurlu bir şekilde yaşamamız için bizlere daima destek veren sizlere de teşekkür ediyorum.

Sizler, bizlere gönlünüzü açtınız, evlerinizi açtınız. Sizlerle çığ gibi büyüdük, birbirimize sarıldık, güçlendik, şu anda onlarca yetişkin bayan kurslarımız ile bir güç olduk. Allah bizleri birlikten beraberlikten ayırmasın.

Bu akşam da geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu salonu doldurarak birliğimizi, beraberliğimizi gösterdik. Sizlere teker teker teşekkür ediyorum." dedi.

Akabinde T.C. Gümülcine Başkonsolosu O. İlhan Şener selamlama konuşması yaparak etkinliğe katılan herkesin hicrî yılını kutladı. Şener konuşmasının devamında aşûre gününün öneminden bahsetti. Aşûre gününde Hz. Adem'in tövbesinin kabul edildiğini, Hz. İsa'nın doğduğu ve göğe yükseldiği gün olduğunu, Hz. Yunus'un balığın karnından kurtuluduğu gün olduğunu, Hz. Nuh'un gemisinin karaya oturduğu gün olduğunu, Hz. Yakup'un Hz. Yusuf'a kavuştuğu gün olduğunu; ancak Muharrem Ayı'nın onuncu günü İslâm tarihinin hiç hatırlamak istemedikleri en acı günü olduğunu, bu günde Peygamber Efendimiz'in çiçek demeti diye sevdiği Hz. Hüseyin'in Kerbelâ'da şehit edildiği gün olduğunu vurguladı.

İpsala Müftüsü İsmail Geyim yaptığı kısa konuşmada böyle bir ortamda bulunmaktan çok memnun olduğunu, bu topraklarda böyle bir kalabalığa hitap etmenin kendisini çok heyecanlandırdığını dile getirdi. Ayrıca kendilerine bu güzel bir geceyi yaşattıkları için müftülük çalışanlarını tebrik edip teşekkür etti.

Protokol konuşmalarının ardından programa geçildi. Açılış 2010 Yılı Kur'an-ı Kerim Okuma Birincisi Ayşe Elif Apuhan'ın Kur'an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Kur'an-ı Kerim eşliğinde okunan ayetlerin mealleri slayt gösterisi ile salona yansıtıldı.

Devamında konuşmacı Sedide Akbulut "Kulluğun Özü, Teslimiyet ve İbadet" başlıklı konuşması ile dinleyenleri mest etti. Konuşmanın ardından ilahiler ve sureler okundu.

Yapılan dua ile etkinlik son buldu.

Fotoğraflar


E. Marinaki 10 69200 Komotini / Greece

Arama
 
Sitemizde
  • Şu an 2 kişi online