20 Mayıs Pazartesi
/ Etkinlikler / Aşure Etkinlikleri / VII. Geleneksel Aşure Etkinliği
20 Kasım 2013

VII. Geleneksel Aşure Etkinliği


Gümülcine S. Müftülüğü Bayan İrşad Ekibi tarafından geleneksel olarak her yıl düzenlenen aşure etkinliğinin yedincisi bu yιl 20 Kasım 2013 tarihinde Chris&Εve Hotel'inde büyük bir katılım ile gerçekleşti.

Katılımcılara bu yıl Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif'in ikramı olan aşûreler dağıtıldı.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu O. İlhan Şener, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif ve eşi, Gümülcine S. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet ve eşi, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ve eşi, B.T.C.D.G.D. Başkanı Ahmet Arif Emin ve eşi, konsolosluk çalışanları ve eşleri, eşitliğe ilk adım listesi başkanı Sibel Mustafaoğlu, D.E.B. Partisini temsilen Kadınlar Kolu Başkanı Nejla Çavuş, sivil toplum kuruluşları yönetici ve üyeleri, müftülüğümüzün davetlisi olarak Trakya Bölgesi Müftülerinden Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu, Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen, Keşan İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri, İpsala İlçe Müftüsü İsmail Geyim ve eşleri katıldılar.

Programa katılamadıkları için tebrik gönderen T.C. Atina Büyükelçisi Kerim Uras, Rodop İli Milletvekili Ahmet Hacıosman, Çorlu İlçe Müftüsü Adem Gülmek ve Edirne Valisi Hasan Duruer'in mesajları okundu.

Bu yıl ki etkinliğe geçen yıl konuşmacı olarak gelen Ankara Çankaya Bayan Vaizi Sedide Akbulut, Bolu Pembe Ulaş Camii Kur'an Kursu Öğreticisi ve 2013 Yılı En Güzel Kur'an-ı Kerim Okuma Birincisi Hatice Büşra Türkcan Çiftçi, İzmir Karşıyaka Yunus Emre Kız Kur'an Kursu Öğreticisi ve 2013 Yılı En Güzel Kur'an-ı Kerim Okuma Üçüncüsü Esra Yıldız Suer katıldılar.

Sunuculuğunu Bayan İrşad Ekibi Başkanı Cahide Haseki'nin yaptığı program, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif'in açılış konuşması ile başladı. Müftü İbrahim Şerif herkesin muharrem ayını, aşûre gününü ve hicrî yılını tebrik etti. Hicrî 1435. yılın Batı Trakya'ya, İslâm Âlemi'ne ve bütün insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti. Ayrıca bu yılki etkinlikte aşûrelerin hazırlanmasını üstlenen Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif'e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

İpsala İlçe Müftüsü İsmail Geyim, etkinliğe ikinci kez katıldığını ve İpsala Halkı'ndan selam getirdiğini belirtti. Muharrem Ayı'nın öneminden bahsetti ve herkesin muharrem ayını tebrik etti.

Keşan İlçe Müftüsü Süleyman Yeniçeri, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif'in bir kutlu doğum programında söylediği bir cümleyi hatırlatarak konuşmasına başladı. "Müftümüz ‘yağmurlar size yağsın bize gölgesi düşsün yeter.’ demişti. Bu akşam gördük ki bu yağmurlar sizlere de yağıyor. Hem maddi hem manevi yağmurların yağdığına bu akşam burada şahit olduk. Bu tablo bizlerde icra edilen programların sizlerde de olduğunu gösteriyor." dedi.

Tekirdağ Müftüsü Mahmut Gürlen konuşmasında "Gönül gönüle vermiş Allah Rasûlü için buraya toplanan herkesi Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Fazla söz söylemeye gerek yok. Bu sözü bu cemaat, bu topluluk söylüyor. Bu gece yürüyen adımlara, ikrama büyük sevaplar aldınız. Maddi yağmurun altında manevi rahmet gönüllere yağa yağa, manevi kamera kayıtlarına işlenmişler mahşerde Allah Resulü'nün sancağı altında toplanacaktır. Bu gece burada azınlık olarak yaşayan ve onun aşkı ile buraya toplanan kardeşlerimizin, halkın, bizlerin arasında Kâinatın Efendisi Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa vardır." dedi.

Edirne Müftüsü Ömer Taşçıoğlu "Allah'ın selamı ile hepinizi selamlıyorum. Bulunduğumuz yerden, eşlerimizden, dostlarımızdan, valimizden selam getirdik. İl ve ilçe müftülerimizin de selamlarını getirdik. Bu gece mutlak manada istifade edeceğimizi düşünüyorum. Çünkü şöyle geriye doğru baktığım zaman engin bir deniz gibi arka sıraları görmek mümkün değil. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Allah dünyevi ve uhrevi işlerinizi kolay eylesin diyorum." dedi.

Son olarak T.C. Gümülcine Başkonsolosu O. İlhan Şener "Gümülcine S. Müftümüz İbrahim Şerif Beyefendi'ye ve bu güzel etkinliği düzenleyen Bayan İrşad Ekibine ve ülkemizden buraya gelen misafir hoca hanımlara teşekkür ediyorum. Değerli soydaşlarım, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Cebrail (a.s)'ın Rasülü Ekrem'e getirdiği ilk emir “oku” dur. Peygamberimiz “İlim Çin’de de olsa gidin alın” demiş. Yine Ehlibeyt'ten Hz. Ali “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” demiş. Bunların anlamı şudur; Bizim dinimiz İslâm, sadece ibadeti, temizliği, dürüstlüğü emretmiyor. Aynı zamanda eğitimi de emrediyor. Eğitim önce aileden başlar. Çocuklara Allah sevgisini, peygamber sevgisini ve Ehlibeyt sevgisini sizler anlatacaksınız. Daha sonra eğitim camide ve okulda devam eder. Gençlerimizi de camide görmek isteriz. Çocuklarınızı camiye götürün, onları küçük yaşta alıştırın. Bir atasözümüz var, ‘Ağaç yaş iken eğilir.’ Bu toplumun hocalara, öğretmenlere, avukatlara, mühendislere ihtiyacı var ama eğitimin temeli camide ve ilkokulda başlar. O yüzden camilerde Kur'an Kursu yapan hocalarımıza ve okullardaki tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum. Allah onlardan razı olsun." dedi.

Program H. Büşra Türkcan Çiftçi ve Esra Yıldız Suer'in mealler eşliğinde Kur'an-ı Kerim tilâveti ile başladı. Devamında okudukları birbirinden güzel ilahiler ile salondakileri mest ettiler.

Ankara Çankaya Bayan Vaizi Sedide Akbulut konuşmasına aşûre gününün ve muharrem ayının anlam ve önemini anlatan kısa bir giriş ile başladı. Devamında ilk aile kavramından başlayarak sekînet, meveddet ve merhamet üçlüsünün aile olmak ve aile kalabilmekteki önemini vurguladı.

Sedide Akbulut'un yaptığı duanın ardından misafirlere çiçek takdim edilerek program son buldu.

Fotoğraflar


E. Marinaki 10 69200 Komotini / Greece

Arama
 
Sitemizde
  • Şu an 1 kişi online