20 Mayıs Pazartesi
/ Etkinlikler / Aşure Etkinlikleri / IX. Geleneksel Aşure Etkinliği
11 Kasım 2015

IX. Geleneksel Aşure Etkinliği


Gümülcine S. Müftülüğü Bayan İrşad Ekibi 9. Geleneksel Aşure Etkinliği'ni 11 Kasım 2015 Çarşamba günü Chris&Eve Hotel'de yoğun bir katılımla gerçekleştirdi.

Katılımcılara Büyük Sirkeli Köyü Yetişkin Bayan Kur'an Kursu Öğrencileri ve köy halkının hazırlamış olduğu aşureler ikram edildi.

Etkinliğe T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı ve eşi Hülya Akıncı, T.C. Gümülcine Muavin Konsolosu Osman Şahin, konsolosluk çalışanları eşleri, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif ve eşi, Gümülcine S. Müftü Yardımcısı Fehim Ahmet ve eşi, B.T.C.D.G.D. Başkanı Sadık Sadık ve eşi, Rodop Milletvekili İlhan Ahmet’in eşi Belgin Ahmet, D.E.B. Partisi Başkanı Mustafa Aliçavuş, Gümülcine Belediyesi Başkan Yardımcısı Sibel Mustafaoğlu, Kozlukebir Belediye Başkanı Rıdvan Ahmet ve eşi, ayrıca müftülüğümüzün davetlisi olarak H.Ö.H. Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet ve Trakya Bölgesi'nden Keşan Kaymakamı Nuri Özder, İpsala Kaymakamı Eyyüp Özdemir ve eşi, İpsala Müftüsü Kazım Tekkoyun ve eşi katıldılar.

Bu yıl ki etkinliği icra etmek üzere Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Dr. Ülfet Görgülü ve 2010 Yılı Kur'an-ı Kerim'i Güzel Okuma Birincisi Ayşe Elif Apuhan katıldılar.

Etkinlik öncesinde programa katılamadıkları için tebrik mesajı gönderen T.C. Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve T.C. Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan'ın mesajları okundu.

Sunuculuğunu Bayan İrşad Ekibi Başkanı Cahide Haseki'nin yaptığı program, Gümülcine S. Müftüsü İbrahim Şerif'in açılış konuşması ile başladı. Müftü İbrahim Şerif konuşmasına T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı'na teşekkür ederek başladı. Ayrıca yeniden göreve atanan T.C. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i gelen misafir hocalar vasıtasıyla tebrik etti, şükranlarını iletti. Müftümüz aşure gününün öneminden, tarihi seyrinden bahsetti. Din, dil, tarih bilinci, gelenek, görenek ve adetlerin toplum ve milletlerin devamlılığını ve birliğini sağlayan unsurlar olduğunu ve bu öğelerin toplumların yaşam ve davranış biçimlerini oluşturduğunu ifade etti. Tüm İslâm Âlemi'nin muharrem ayını, aşure gününü tebrik edip, Hicrî 1437. yılın tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni etti. 

İpsala Müftüsü Kâzım Tekkoyun selamlama konuşmasında Muharrem ayında büyük bir acı ile hatırladığımız Hz. Hüseyin'in şehit edilişi ile birlikte Müslümanların birbirine düştüğünü, bundan ders çıkararak birliğimizi, dirliğimizi bozmaya fırsat vermememiz gerektiğini vurguladı.

H.Ö.H. (Hak ve Özgürlükler Hareketi) Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet aşurenin paylaşmak olduğunu vurgulayarak başladığı selamlama konuşmasında, birbirinden farklı bir çok gıda bir araya gelip bir aş oluşturduğu gibi azınlık olarak yaşadığımız bölgelerde bizlerin her birimizin farklı özelliklerimiz olduğunu kabul edip birbirimize hoşgörülü davranmalı ve böylece toplumun refah ve huzur seviyesinin daha da artacağını ifade ettiler.

Batı Trakya'da ilk etkinliğe katılarak görevine başlayan T.C. Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, "Bundan tam bir yıl önce, Batı Trakya'daki ilk günümde sizlerle burada buluşmuştum. O zaman şunu söylemiştim: Batı Trakya'da görev yapmak bir bahtiyarlıktır. Burada hayatımın en güzel günlerinin bir kısmını yaşadım. Yüze yakın köye gittik çeşitli vesilelerle. Hatimler, törenler, festivaller, mahyalar gibi etkinliklere katıldık. Gerçekten de bu bölgenin tertemiz, çok iyi niyetli, fakir de olsa, zengin de olsa mutfağını açan insanlarıyla tanıştık ve kaynaştık. Çok samimi söylüyorum. Binlerce insanla karşılaştığımızda kişisel hiçbir taleplerini işitmedim. Çok duygulandıklarını, içli, samimi olduklarını gördüm. Biz, Batı Trakya'yı dinleyerek büyüdük. Daha çocukluk dönemimizden beri rahmetli Sadık Ahmet'i, Mehmet Emin Aga'yı ve bugün hayatta olmayan bir çok Batı Trakya'lı büyüğü televizyondan seyrettik ve daha sonra da kitaplarda okuduk. Sonra sizleri tanıyınca daha da mutlu olduk. Ben de artık Batı Trakyalıyım. Burada görevim bitse de gönlümün bir kısmı buraya ait. Tabii ki bazı şeyler bitmez. Gönülde var olan bazı şeyler devam eder. Burada güzel şeyler oluyor, güzel etkinlikler yapılıyor. Bunları korumaya devam edin. Aşureler, hatimler, mahyalar ve başka faaliyetler dimdik ayakta durmak için, kimliği korumak için, çocuklarınıza bunları aktarmak için gösterilen gayret takdire şayandır. Bundan dolayı sizleri tebrik ediyorum…" dedi.

Selamlama konuşmalarının ardından, program Ayşe Elif Apuhan'ın mealler eşliğinde okuduğu, sözlerin en güzeli olan Kur'an-ı Kerim ile başladı. Akabinde ilahiler okuyarak izleyicileri sesi ve tilâveti ile büyüledi.

Konuşmacı olarak katılan T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurul Uzmanı Ülfet Görgülü "Gaye-i Hayat" konulu bir sunum yaptı. Görgülü konuşmasına aşure gününün önemine vurgu yaparak başladı. Aşurenin bize verdiği dersler olduğunu, kazanın içerisindeki her bir yiyeceği, salondaki her bir bireye benzeterek, nasıl ki kazandaki her bir yiyecek pişme neticesinde kimliklerini kaybetmeden yeni bir kimlik elde ediyorsa Allah'ın her insana ayrı özellikler, ayrı kabiliyetler, ayrı yetenekler bahşettiğini ve her bireyin özellikleri ile beraber aşure tadında İslâm kardeşliği yaşamamız gerektiğini belirtti. Yaradılışımızın tercihimiz olmadığını, Allah (c.c.) dilediği için tercihte bulunup bizleri kulu olarak yarattığını, bunun çok büyük bir lütuf olduğunu, ancak insanoğlunun gönlünü, gözünü, kulağını, kalbini nefs-i emmare (Kötüyü emreden nefis)'nin teslim aldığını söyledi. Her birimizin gaye-i hayatı idrak etmemiz gerektiğini, neden yaratıldığımızı, yeryüzüne neden gönderildiğimizi, amacımızın ne olduğunu bilmemiz gerektiğini, eğer bunları ihmal edersek çocuklarımıza Allah, rasul ve din duygusunu aşılayamayacağımızı ve ergenlik döneminde isyan ve inkara sürüklenmenin çok kolay olacağını anlattı. "Kalbimiz nefsi emmareye değil arza halife olmalı, Eğer dizginleri nefse bırakırsak öfke, inat, gurur olur ve gönül hanesi tarumar olur. Yeryüzünü imar etmek gönüllerde başlar.  İnsan kainatta sevgi, muhabbet ve merhamet ile imar edilir. İlk sevgi sözü Allah'a olmalı. Allah o sevgiyi kıyam, ruku, secde, zikir ve dua ile görmek ister. Her an Rabbimize şükreden kul olmalıyız." dedi.

Okunan birbirinden güzel ilahilerden sonra yapılan duanın ardından program son buldu.

Fotoğraflar


E. Marinaki 10 69200 Komotini / Greece

Arama
 
Sitemizde
  • Şu an 2 kişi online