13.04.2023

Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı Mesajı

Değerli Kardeşlerim,

17 Nisan Pazartesi'yi 18 Nisan Salı'ya bağlayan gece Kadir Gecesi'dir. 21 Nisan Cuma günü ise Ramazan Bayramı'dır.

Ramazan Ayı'nın 27.gecesi İslâm Âlemi'nde "Kadir Gecesi" olarak bilinmekte ve kutlanmaktadır.

Kadir Gecesi, gecelerin en hayırlısı ve bereketlisidir. Bu gecenin değerli bir gece olduğu Kur'an-ı Kerim'de hususi bir sûre ile belirtilmiştir. Bu sûrede şöyle denilmektedir: "Şüphesiz O'nu (Kurân'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izni ile her türlü iş için iner de iner. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir Sûresi)

Yukarıdaki ayetten de anlaşılacağı üzere insanlara mutlu olmanın yollarını gösteren, insanlığı aydınlığa kavuşturan kitabımız Kur'an-ı Kerim Ramazan Ayı'nda ve Kadir Gecesi'nde inmeye başlamıştır. Kur'an'ın bu gecede inmesi bu aya büyük şeref kazandırmış, bu ayı yüceltmiştir.

Kur'an'ın bu ayda inmesi, bu gecenin bin aydan hayırlı olması, Cenab-ı Allah'ın ezelde takdir ettiği şeylerden bir yıllık olanının görevli meleklere bu gecede bildirilmesi Kadir Gecesi'ni üstün kılan niteliklerdir. Büyük Melek Cebrail (a.s.)'ın diğer melekler ile bu gece yeryüzüne inmesi, Allah'a ibadet eden kulları selamlaması ve bu gecenin tan yeri ağarana kadar selamette olması ilâhi rahmetin bu gecede çok güzel bir tecellisidir. Peygamberimiz (s.a.v.) Ramazan Ayı'nın son on gününde her zamankinden daha fazla ibadet eder, aile fertlerini de ibadet konusunda uyarırdı. Çünkü O, Kadir Gecesi'nin son on gün içinde olabileceğini hadis-i şeriflerinde zikretmiş, Kadir Gecesi'nin yirmi yedinci gecesi olması konusunda ise âlimlerin çoğunluğu tarafından kabul görmüştür. Bu gece Kur'an-ı Kerim'in yeryüzüne inmesi nedeniyle bol bol Kur'an okunmalıdır. Çünkü Peygamberimiz "Kur'an okuyunuz. O, kıyamet gününde okuyana şefaatçi olarak gelir." buyurmuştur. (Müslim, Misâfirîn, 252)

Hz. Aişe validemiz Peygamberimiz'e şöyle dedi: "Ey Allah'ın Rasûlü! Kadir Gecesi'ne rastlarsam nasıl dua edeyim?" O da "Allah'ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affet." diye dua buyurdu. (Tirmizî, Deavât, 85)

Değerli Kardeşlerim,

Mübarek Kadir Gecesi'nin ardından Ramazan Bayramı'nı da idrak etmek üzereyiz. Bayramların kişiler ve toplumlar üzerinde önemli bir yeri vardır. Toplumların kendilerine has toplu sevinç, mutluluk günleri vardır. Bu zamanlara bayram adı verilir. Geçmişten günümüze kadar bütün toplumların ve bir dine mensup olan insanların bayramları hep olagelmiştir. Bayram mutluluk günüdür.

Dinî bayramlar sosyal dayanışma ve kardeşlik duygularının zirveye çıktığı günlerdir. Çünkü dargınlar bayramda barışır, fakirlere zekât ve fitrelerle yardım edilir.

Bizim dinî bayramlarımız Peygamberimiz Mekke'den Medine'ye hicret ettiği zaman ortaya çıkmıştır. Cenab-ı Peygamber Medineli yerlilerin iki bayramına karşı Müslümanlara Cenab-ı Allah'ın daha hayırlı iki bayram verdiğini, bunların da Ramazan ve Kurban Bayramları olduğunu belirtmiştir.

Bayramlar mutlak ibadet günü olmadığı gibi sade eğlence günleri de değildir. Bu iki hususu bir araya toplayan günlerdir. Bu günleri sadece ibadet günü veya sadece eğlence günü anlamak yanlıştır. Meşru sınırlar içinde yapılan eğlenceler bayramların özünde mevcuttur.

6 Şubat 2023 tarihinde anavatanımız Türkiye'nin on bir ilinde meydana gelen deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına ve Türk Milleti'ne başsağlığı ve sabırlar niyaz ediyorum. Bu dönem içerisinde vatanımız Yunanistan'da 28 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen feci tren kazasında hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum. Allah tüm insanlığı musibetlerden, kazalardan muhafaza eylesin.

Bu vesile ile Ramazan ayı boyunca tutmuş olduğumuz oruçlarımızı, ibadetlerimizi, hayır ve hasenatımızı kabul eylesin. Bayrama arınmış olarak ulaşmayı hepimize nasip eylesin. Yaklaşmakta olan Kadir Gecenizi ve ardından kutlayacağımız mübarek Ramazan Bayramınızı tebrik ediyor, Türk-İslâm Âlemi, Batı Trakya'nın dışında yaşayan soydaşlarımız ve Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan niyaz ederim.

İbrahim ŞERİF

Gümülcine S. Müftüsü

Paylaş